Taormina – najpiękniejsze miasteczko na Sycylii

Spis treści

Zapach kwiatów, widok na Etnę i pobliskie plaże, miasteczko piętrzące się po zboczu gór, pyszne śniadanie, kawa w ogródku restauracji, słońce – to rzeczy, które pojawiają się w mojej głowie na myśl o Taorminie. Miejsce to ma niesamowity klimat i niezaprzeczalnie jest to jedno z piękniejszych miejsc na Sycylii. W Taorminie na każdym kroku czekają was piękne widoki. Miasteczko to było mi dane zwiedzać w lutym w czasach Covidowych, dzięki czemu nie było tam tłoczno, a wiele miejsc miałam tylko dla siebie.

Jak dojechać do Taorminy?

Jeśli chcecie dostać się do Taorminy z Katanii możecie wybrać wśród dwóch możliwości – podróż autobusem lub pociągiem. Przy wyborze pociągu musicie przygotować się na dłuższy spacer pod górę, gdyż stacja kolejowa mieści się na wybrzeżu.

Dojechać do Taorminy możecie również autobusem. Podróż zajmuje od ok. godziny do nawet 2,5 godziny. Wszystko zależy od docelowej destynacji autobusu, którym będziecie jechać. Czym dłuższa trasa tym mniej przystanków po drodze. Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy możecie znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika. Bilet na przejazd w dwie strony może kosztować ok. 9,00 euro.

Co zobaczyć w Taorminie?

Corso Umberto

Jedna z głównych ulic Tarominy. Corso Umberto rozciąga się pomiędzy dwoma bramami: Porta Messina oraz Porta Catania. Budynki przy ulicy są bardzo różnorodne: niektóre z nich to neogotyckie lub barokowe budowle, inne zaś pochodzą aż z czasów arabskich. Zbaczając z głównej ulicy zobaczycie kolorowe uliczki, często piętrzące się po schodach, wiele donic z piękną roślinnością, knajpek i sklepików.

Plac IX Kwietnia (Piazza IX Aprile)

W połowie drogi pomiędzy Porta Messina a Porta Catania znajduję się Plac IX Kwietnia. Z placu roztacza się widok na wybrzeże oraz Etnę. Jest to główny plac miejski. Na placu znajduje się wiele ławeczek, z których możecie obserwować otaczający was krajobrazem i cieszyć się promieniami słońca.

Katedra i Plac Katedralny (Piazza del Duomo)

Kolejny piękny plac znajdujący się przy Corso Umberto. Przy placu znajduje się katedra San Nicolo oraz barokowa, rzeźbiona fontanna. Fontanna zawiera kilka nawiązać mitologicznych. Na jej szczycie znajduje się Minotaur, który jest również w herbie miasta.

Castello Saraceno

Spacerując wąskimi uliczkami możecie się udać jeszcze wyżej do Castello Saraceno. Droga do ruin twierdzy jest przepiękna. Choć trzeba wspiąć się po milionie schodów naprawdę warto. Widoki są oszałamiające. Podczas spaceru zobaczycie zabudowę miasteczka, Teatr Grecki oraz wybrzeże. Ścieżka pachnie kwitnącymi kwiatami.

Teatro Greco

Teatro Antico to jedna z najpiękniejszych atrakcji Taorminy. Teatr powstał w III w p.n.e i mieścił ok. 4500 widzów. Kiedyś ludzie podziwiali tu sztuki i aktorów, a dziś możemy zachwycać się tym co się zachowało oraz górującą w tle Etną. Miejsce to jest naprawdę niesamowite i skłania po przemyśleń. Bilet do teatru kosztuje 10,00 euro. Na scenie Teatru odbywają się koncerty oraz przedstawienia. Grali tu tacy artyści jak Sting, Kasabian, James Blunt, Patti Smith i Elton John. Być uczestnikiem koncertu w tak pięknym miejscu to moje kolejne marzenie.

Villa Comunale Di Taormina

Ogród miejski w Taorminie. Wejście do parku jest bezpłatne. Miejsce to pełne jest kolorowych, kwitnących roślin. W parku znajduje się kilka tarasów widokowych, z których rozpościera się widok na Etnę oraz Morze Jońskie. To idealne miejsce na spokojne spacery, długie rozmowy czy czytanie książek. Park został założony w XIX wieku.

Isola Bella

Isola Bella to mała wyspa znajdująca się u podnóża Taorminy. Do 1990 była ona prywatną posiadłością, następnie została kupiona przez region Sycylii i została przekształcona w rezerwat przyrody. Wysepka jest domem dla kilku gatunków ptaków i jaszczurek. Wstęp na wyspę kosztuje 4,00 euro, a wejść na nią można codziennie od godziny 9:00 do zachodu słońca. Isola Bella otoczona jest grotami skalnymi. Na wyspie znajduje się mała, kamienista plaża.

Na plażę możecie dojść widokowym szlakiem, wijącym się schodami w dół miasta, a następnie wrócić kolejką linową kursującą na trasie Mazzoro – Taormina. Bilet na kolejkę kosztuje 3,00 euro.

Punkty widokowe

Jeden z najpopularniejszych punktów widokowych na Taorminie to Belvedere di Via Pirandello. Możecie stąd podziwiać plażę w Taorminie i Isola Bella. Jednak piękne widoki możecie podziwiać z wielu miejsc w miasteczku: czy to z drogi do twierdzy, parku miejskiego czy ścieżki do Isola Bella. Taormina pełna jest magicznych miejsc, które wyglądają niczym zdjęcia z pocztówek.

Taormina – Podsumowanie

Taormina to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które zachwyciło mnie najbardziej podczas mojego pobytu na Sycylii. Miejsce to zobaczyłam w lutym, dzięki czemu ulice były puste, a parki i ścieżki pełne były kwitnących kwiatów. Widoki w miasteczku należą do tych, które zachowam w swoich wspomnieniach na zawsze. Taormina zauroczyła mnie turkusowym kolorem morza, pachnącymi szlakami, zniewalającymi widokami na Etnę i góry, bujną, zieloną roślinnością i górującą nad nią słońcem. Gdybym kolejny raz leciała do Katanii to Taorminę wybrałabym jako miejsce noclegu. Chciałabym spędzić tam więcej czasu, zobaczyć Castemolę, przejść się po okolicznych górach!

Jeśli zastanawiacie się jak zorganizować wyjazd do Katanii zapraszam was do postu:
Katania na własną rękę? Co zobaczyć w Katanii?

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman