Najpiękniejsze szlaki na Maderze

Spis treści

Zakochałam się w Maderze od pierwszego widzenia. Zieleń, wodospady, kwitnące kwiaty, góry i klify wpadające do oceanu – nie sposób nie zachwycić się tym miejscem. Przed wami wybrane przeze mnie najpiękniejsze szlaki na Maderze.

Wyspa jest idealną destynacją dla osób lubiących chodzić po górach i/lub spacerować. Większość ludzi, których tam spotkacie, na nogach będzie miała buty trekkingowe. Nic dziwnego, na wyspie znajduje się ok. 250 km tras pieszych. Wiele z nich prowadzi wzdłuż lewad – systemów nawodnienia, które doprowadzają wodę z jednej części wyspy na drugą. Na Maderze spędziłam 6 dni, a co za tym idzie, nie pokonałam nawet połowy szlaków znajdujących się na wyspie. Wiele tras jeszcze przede mną, jednak chciałabym przestawić wam te, które sprawiły, że zakochałam się w wyspie i już chciałabym wrócić.

Najpiękniejsze szlaki na Maderze

PR 11 – Vereda dos Balcões

Krótki, niewymagający szlak, który zaprowadzi was do punktu widokowego z widokiem na panoramę gór. Z punktu zobaczycie najwyższe szczyty wyspy – Pico Ruivo i Pico de Areiro. Jednak, według mnie, nie to jest w tym szlaku najpiękniejsze. Na drzewach przy trasie pomieszkują najbardziej charakterystyczne ptaki Madery: zięba, lavadeira i kos. Jeśli będziecie mieli nieco szczęścia i trochę ziarenek w kieszeni, może przysiądą na waszych dłoniach.

Długość trasy – 3 km
Czas – 1h
Vereda dos Balcões

PR 1 – Vereda do Areeiro

Szlak łączący 3 najwyższe szczyty Madery – Pico do Areeiro (1818 m n. p. m.), Pico das Torres (1851 m n. p. m.), Pico Ruivo (1861 m n. p. m.). Wędrówka możecie rozpocząć przy schronisku na Pico de Areeiro. Po drodze czeka was wiele niesamowitych punktów widokowych. Trasa uznawana jest za jedną z piękniejszych na Maderze, jest jednak nieco wymagająca. Niech nie zwiedzie was mała różnica w wysokościach szczytów – na trasie znajduje się sporo przewyższeń. Ścieżka wije się po grani gór, wiedzie przez liczne tunele, wspina się po schodach.

Na przejście szlaku warto przeznaczyć nieco więcej czasu niż pokazują mapy – widoki chwytają za serce. Polecam również obejrzeć wschód i/lub zachód słońca ze szczytu Pico de Areeiro – obiecuję, nie zapomniecie tego widoku do końca życia.

Długość trasy – 10.8 km
Czas – 7 h
Vereda do Areeiro

Vereda do Areeiro, Madera

PR 8 – Vereda da Ponta de São Lourenço

Trasa znajduje się na wschodniej części wyspy. Półwysep św. Wawrzyńca znacząco różni się od reszty wyspy przez swój pustynny krajobraz. Szlak nie jest wymagający, jednak nie polecam wybierać się tam w gorące lub wietrzne dni, gdyż jest nieosłonięty. Ze szczytu Pico do Furado, który znajduje się na końcu trasy, możecie dostrzec Ilhas Desertas oraz Porto Santo. Jeśli zaczniecie wędrówkę podczas wschodu słońca, światło ukaże wam magiczny spektakl. Nieśmiało przebijające się przez chmury promienie, skały, powiewające na wietrze trawy – zachwyt nad pięknem świata gwarantowany.

Długość trasy – 7 km
Czas – 3 h
Vereda da Ponta de São Lourenço

Vereda da Ponta de São Lourenço, Madera

Vereda do Pesqueiro

Pierwszy szlak, który przeszłam na Maderze i dzięki któremu zakochałam się w wyspie. Krótka, jednak nieco wymagająca trasa. Rozpoczyna się w miasteczku Ponta do Pargo, w punkcie widokowym Sofa Narciso Rodriduez. Prowadzi zygzakowatą ścieżką do kamienistej plaży. Z jednej strony możecie podziwiać klify, wodospad, a z drugiej rozbijające się o brzeg fale. Szlak nie należy do najpopularniejszych na wsypie, całkiem możliwe, że nie spotkacie nikogo po drodze i będziecie mieli całe to piękno tylko dla siebie.

Długość trasy – 4 km
Czas – 3 h
Vereda do Pesqueiro

PR 14 i PR 13 – Levada dos Cedros i Vereda do Fanal

Jedna z najstarszych tras na Maderze, która została zbudowana w XVII wieku. Istnieje kilka możliwości jej pokonania – ja polecałabym połączenie przejścia levady ze spacerem po lesie wawrzynowym w Fanal. Szlak zlokalizowany jest w zielonym sercu Madery. Podczas wędrówki miniecie wodospad, skryty wśród bujnej roślinności mostek oraz punkt widokowy, z której roztacza się widok na okolicę. Z każdym krokiem zieleń coraz bardziej będzie wypełniać wasze serca.

Jednak to nie wszystko co zobaczycie na trasie. Z levady przejdziecie do lasu wawrzynowego – jednego z najbardziej magicznych i niesamowitych miejsca na wyspie. Spacer po tym lesie przypomina przechadzanie się po bajkowej krainie. Las wygląda baśniowo, szczególnie gdy skąpany jest w gęstej mgle.

Długość trasy – 10.5 km
Czas – 4 h
Levada dos Cedros i Vereda do Fanal

Un Caminho Para Todos

Szlak zaczyna się tuż przy parkingu w Queimadas, gdzie znajdują się tradycyjne domki z dachami pokrytymi strzechą. W jednym z budynków znajduje się kawiarnia. Warto zatrzymać się tam na kawę i poobserwować podlatujące ptaki. Ścieżka wiedzie do starego opuszczonego hotelu. Jest to krótki i łatwy spacer, przeznaczony dla każdego.

Długość trasy – 4.8 km
Czas – 1 h
Un Caminho Para Todos

Podsumowanie

Madera to jedno z piękniejszych miejsc jakie widziałam, raj dla wielbicieli górskich wędrówek. Klify, wodospady, mgliste lasy, pnące się do nieba szczyty i setki kilometrów pieszych szlaków – czy istnieje lepsze miejsce, dla kogoś zakochanego w naturze? Wyspa zaskakuje swą urodą na każdym kroku. Zauroczyła mnie tak bardzo, że już myślę, kiedy by tam wrócić, zostać trochę dłużej i przejść kolejne szlaki.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman