Katania na własną rękę. Jak zorganizować wyjazd?

Spis treści

Katania to miasto pełne kontrastów. Miasto, które można kochać lub też nienawidzić. To tutaj arcydzieła architektury mieszają się z odrapanymi, brudnymi budynkami. W jednej chwili podziwiasz w parku różnorodną roślinność, aby za kilku minut potykać się na ulicy o śmieci. Cieszysz się z otulających twarz promieni słońca, aby zaraz zacząć się denerwować na hałas i gwar. Patrzysz na piękną Vespe, myśląc, jak chciałbyś taką mieć, a na kolejnym skrzyżowaniu ledwo uchodzisz z życiem. Miasto to, potrafi budzić wiele skrajnych emocji, ale jednego jestem pewna, warto je zobaczyć i doświadczyć go osobiście! W dalszej części wpisu dowiecie się jak zorganizować wyjazd do Katanii.

Jak dostać się do Katanii?

Do Katanii możemy dostać się samolotem tanich linii lotniczych. Ryanair lata do Katanii z Warszawy, Katowic oraz Krakowa. Jeśli mieszkacie blisko Berlina, możecie również rozpocząć swoją podróż w tym mieście. Linie lotnicze Wizzair zabiorą was do Katanii również z Warszawy, Katowic oraz Krakowa. Ja do Katanii udałam się z lotniska Warszawa Modlin. Za swoje bilety w dwie strony z jednym bagażem podręcznym zapłaciłam 78 zł.

Liniami Ryanair możecie dolecieć do Palermo z Wrocławia oraz Krakowa. Świetnym sposobem na zwiedzenie Sycylii jest przelot do jednego z tych miast (Palermo lub Katania), wypożyczenia auta, zwiedzenie jak największej części Sycylii, a następnie powrót z drugiego z tych miast.

Dojazd z lotniska do Centrum Katanii

Z lotniska do Katanii dojedziecie autobusem ALIBUS, który obsługuje firma ATM. Na oficjalnej stronie przewoźnika zamieszczony jest rozkład jazdy autobusów oraz pokazane wszystkie przystanki, na których się zatrzymuje. Przystanek autobusu znajduje się obok wyjścia z terminala przylotów. Bilet autobusowy kosztuje 4 euro, można go kupić u kierowcy. W autobusie obsługiwana jest płatność gotówką i kartą. Bilet na ten autobus jest ważny 90 minut, można na nim podróżować również komunikacją miejską po Katanii.

Do centrum Katanii możecie dojechać z lotniska autobusami miejskimi linii 524 i 538. Bilet 90-minutowy kosztuje 1 euro. Przystanek autobusowy znajduje się ok. 400 m od lotniska. Nazwa przystanku to Via Santa Maria Goretti.

Komunikacja miejska w Katanii

Wybierając się do Katanii warto zapoznać się z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Dzięki temu będziecie mogli sprawniej zwiedzać miasto i uda wam się zobaczyć więcej. Transport publiczny w tym mieście jest naprawdę rozbudowany, co znacznie usprawnia poznawanie Katanii.

Autobusy

Jednym ze sposobów poruszanie się po Katanii jest podróżowanie autobusami przewoźnika ATM. Na oficjalnej stronie przewoźnika znajdziecie listę dostępnych linii autobusowych oraz ich trasy. Bilety autobusowe nabędziecie w kioskach i punktach z charakterystyczną literą T oraz w automatach. Bilet należy skasować po wejściu do pojazdu.

Rodzaj BiletuCena
Bilet jednorazowy (90 minut)1,00€
ALIBUS – autobus z lotniska4,00€
Bilet zintegrowany autobus + metro (120 minut)1,20€
Bilet dobowy2,50€
Ceny biletów na komunikację miejską w Katanii

Metro

Po Katanii można poruszać się metrem, które obsługiwane jest przez firmę Ferrovia Circumetnea. Bilety na metro kupicie w automatach na stacjach. Metro nie działa w niedzielę. Metro omija najważniejsze atrakcje odwiedzane przez turystów, mieszczące się w centrum. Pozwoli was ono dojechać w bardziej odległe zakątki Katanii.

Gdzie nocować w Katanii?

Sycylia nie ma dobrej reputacji. Jednak sycylijskie miast w historycznych częściach nie różnią od innych dużych miast, nie jest tam bardziej niebezpiecznie. Tak jak w każdym większym mieście należy zachować wszystkie środki ostrożności i pilnować swoich rzeczy.

Szukając noclegu w Katanii najlepiej trzymać się blisko turystycznego centrum miasta. Dobrym pomysłem jest zarezerwowanie noclegu na via Etnea lub uliczkach do niej przylegających. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo czasu, główne atrakcje Katanii będziecie mieli na wyciągnięcie ręki.

Jeśli planujecie zwiedzać inne miasta wschodniej Sycylii warto pomyśleć o noclegu w okolicach Stazione Catania Centrale (dworzec główny). Okolice dworca są jednak terenami mało zadbanymi. Noclegu najlepiej szukać na zachód od ulicy Via Francesco Crispi.

Podczas swojej wizyty w Katanii zarezerwowałam nocleg w apartamencie La Dimora del Principe. Za duży pokój z balkonem oraz prywatną łazienką na 3 noce zapłaciłam 268 zł. W cenę wliczone były śniadania oraz nieograniczone ilości kawy i herbaty. Apartament znajdował się niedaleko pięknego parku Villa Bellini.

Podsumowanie

Uwzględniając koszty noclegów, komunikacji miejskiej oraz lotów za wyjazd do Katanii na 3 dni zapłaciłam ok. 395 zł. Całkowite koszty mojego wyjazdu wyniosły jednak nieco więcej, gdyż przed lotem musiałam zrobić test antygenowy (ok. 100 zł), musiałam dojechać na lotnisko w Warszawie oraz odwiedziłam kilka miejsc w okolicach Katanii (Taormine oraz Forza d’Agro).

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman