Zimowe szlaki dla początkujących.

Spis treści

Zima w górach często kojarzy się głównie z nartami czy snowboardem. Jednak poza tym, tak jak w każdą inną porę roku, góry oferują niezliczoną ilość szlaków i zapierających dech w piersiach widoków. Nie od razu musimy wchodzić na Monte Everest, aby doświadczyć uroków zimowych górskich wycieczek. Poniżej kilka przyjemnych zimowych szlaków, które nie powinny sprawić wam większych trudności.

Karkonosze – Schronisko PTTK Samotnia i Strzecha Akademicka

To chyba nasz ulubiony szlak w Karkonoszach i ciężko mi policzyć ile razy nim szliśmy. W zimie jest niesamowicie piękny. Zaśnieżone skały, lód na Małym Stawie, przyprószone śniegiem drzewa – to wszystko wygląda jak z bajki. Samochód możecie zostawić na ul. Olimpijskiej w Karpaczu. Cena parkingu na cały dzień to ok. 20 zł. Szlak zaczyna się na rozdrożu Łomnickim. Stąd zielonym szlakiem udajcie się na Polanę w Karkonoszach, a następnie niebieskim do Schroniska Samotni. Widok ze Schroniska jest oszałamiający. To idealne miejsce na krótką przerwę i napicie się kawy, herbaty czy grzanego wina. Z Samotni czeka was krótkie podejście do Schroniska Pod Strzechą Akademicką. Szlak jest stosunkowo łatwy i pełen pięknych widoków. Zimą warto zarezerwować sobie na jego przejście nieco więcej czasu niż pokazują nam mapy turystyczne.

Karkonosze – Przełęcz Okraj i Śnieżka

Nieco bardziej wymagający szlak, ale w ładną pogodę bardzo przyjemny. Należy pamiętać, żeby przed wyjściem na szlak sprawdzić pogodę, gdyż na Śnieżce często jest bardzo wietrznie i pochmurno.
Początkowy odcinek szlaku biegnie przez las, aż do schroniska Jelenka. Następnie czeka was wejście po schodach, aby ostatecznie iść granią Karkonoszy, skąd rozpościerają się przepiękne widoki. Na trasie przydadzą się raczki, momentami może być bardzo ślisko.

Masyw Ślęży – Ślęża

Masyw Ślęży leży w pobliżu Wrocławia. Wycieczka tam to doskonały sposób, aby spędzić miły poranek lub zobaczyć zachód słońca. Wejście na szczyt nie powinno nikomu sprawić większych trudności. Jeśli obawiamy się o naszą kondycję, warto w obie strony pójść żółtym szlakiem. W weekendowe dni na Szczycie palą się ogniska, na których można zrobić kiełbaskę i nieco się ogrzać.

Izery – Schronisko Orle oraz Chatka Górzystów

Bardzo łatwy szlak w górach Izerskich. Jesteście fanami biegówek? To doskonałe miejsce by potrenować. Jeśli chcecie szlak przejść pieszo, polecamy sprawdzić czy w tym czasie nie odbywa się Bieg Piastów. Jeśli tak musicie się przygotować na skakanie w zaspy, aby zejść z drogi narciarzom. Szlak wjedzie przez Schronisko Orle, wzdłuż rzeki Izerka, aż do Schroniska Chatka Górzystów. W chatce Górzystów zjecie najpyszniejsze naleśniki świata – do wyboru wersja z jagodami lub z pieczarkami i serem.

Tatry – Sarnia Skały i Dolina Stężyńska

Jeden z krótszych szlaków w Tatry przechodzący przez szczyt Sarnia Skała o wysokości 1377 m n.p.m. Na szlak dostaniemy się spod skoczni w Zakopanem. Swoją drogę zaczynamy od Doliny Białej. Odcinek na Sarnią Skałę jest nieco stromy i wymaga trochę wysiłku. Ze szczytu rozpościera się widok na Giewont. Po zejściu do Doliny Strążyskiej czeka na nas bufet, w którym możemy napić się grzanego wina czy zjeść oscypka. Dalsza część ścieżki wjedzie przez las. Po drodze zobaczymy wiele bałwanków czy zjeżdżających na sankach dzieci.

Tatry – Dolina Chochołowska, Schronisko na Hali Ornak

Najdłuższy i najtrudniejszy wśród opisanych w poście szlaków. Jeśli chcielibyśmy wybrać się na krótszą wędrówkę, możemy wybrać trasę z Siwej Polany do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej lub z Kir do Schroniska PTTK na Hali Ornak.
Proponowany poniżej szlak rozpoczyna się na Siwej Polanie, gdzie możecie dojechać autobusem z Zakopanego. Następnie zielonym szlakiem dostaniecie się przez Dolinę Chochołowską do Schroniska PTTK. Dolina ta jest najdłuższą i największą doliną w Polskich Tatrach. Ze schroniska dla bardzie wprawionych turystów polecamy wejście na Grzesia, Wołowiec czy Trzydniowiański Wierch. Z doliny Chochołowskiej zółtym szlakiem dojdziecie do Schroniska na Hali Ornak. Jest to najbardziej wymagająca część trasy, wymagająca dość dobrej kondycji, zwłaszcza zimą. Po ogrzaniu się w schronisku na Hali Ornak zielonym szlakiem udacie się do Kir, skąd autobusem możecie wrócić do Zakopanego.

Zima w górach

Zima w górach jest piękna. Ośnieżone szczyty, zaspy, mróz, przepiękne widoki – to wszystko sprawia, że można się w nich zakochać.

Aby móc cieszyć się zimą w górach należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • Odpowiedni ubiór i obuwie – najlepiej ubrać się na cebulkę. Ważne jest, aby na szlaku nie było wam zimno, ani też żebyście się za bardzo się nie zgrzali. Bardzo ważne są też nieprzemakalne buty, w których nie będziemy się ślizgać. Podczas wędrówek po prostszych szlakach mogą wam się przydać również raczki. Jeśli nie chcecie inwestować w tego typu sprzęt raczki często można wypożyczyć, przy wejściu na szlak lub w większych Polskich miastach.
  • Przed wyjściem na szlak sprawdźcie pogodę.
  • Jeśli wasze doświadczenie w górach jest małe, wyruszcie na tyle wcześnie, żeby skończyć wędrówkę, kiedy jeszcze będzie jasno.
  • Na przejście szlaku liczcie więcej czasu niż pokazują to mapy turystyczne – na pewno zrobicie kilka przerw na jedzonko czy ciepłe picie, a zimą przejście szlaku może okazać się nieco trudniejsze.
  • Sprawdź komunikaty GOPRu lub TOPRu. Jeśli informują one o zagrożeniu lawinowym lub trudnych warunkach nie wychodź w góry.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman