Malta na “własną rękę”. Koszty wyjazdu na Maltę.

Spis treści

Malta stała się moim wymarzonym kierunkiem jeszcze w podstawówce, kiedy na dni Europejskie każdy miał przygotować prezentacje o wybranym kraju Unii Europejskiej. Już wtedy szalenie zafascynował mnie ten kraj, jednak pierwszy raz udało mi się go odwiedzić jakieś 15 lat później. Podczas swoich 2 pobytów na Malcie zdążyłam bardzo polubić to miejsce i zakochać się w klimacie Gozo. Uśmiechnięci ludzie, kolorowe balkoniki, czerwone budki telefoniczne, palmy, opuncje i niespieszny styl życia – tym dla mnie jest Malta i tak powolnie spacerując staram się jej doświadczać. 

Jak dostać się na Maltę? Ile kosztują bilety na Maltę?

Ze względu na tanie loty, Malta zrobiła się bardzo popularnym kierunkiem wśród ludzi z Polski. Na Maltę można dolecieć liniami Ryanair z Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Gdańska i Poznania oraz liniami Wizzair z Katowic i Warszawy. Ceny biletów mogą się wahać w zależności od terminu oraz zainteresowania danym połączeniem. My lecieliśmy na wyspę liniami Ryanair z Poznania. Bilety dla dwóch osób udało nam się kupić za ok. 600 zł (ok. 300 zł za osobę) z pierwszeństwem wejścia na pokład dla jednej osoby. Zdążają się, też dużo tańsze bilety, jednak my kupowaliśmy je na ostatni moment i zależało nam na konkretnym terminie. Na 5 dniową wycieczkę wzięliśmy ze sobą 1 mały plecak oraz walizkę w wymiarach większego bagażu podręcznego. Jeśli nie chcecie dopłacać za dodatkowy bagaż, warto spróbować zmieścić się w plecaku, który można wziąć na pokład w cenie biletu. 

Nocleg na Malcie

Przy wyborze miejsca noclegi warto wziąć pod uwagę: czy chcielibyśmy wypożyczyć auto czy poruszać się transportem publicznym, czy wolimy nocować w spokojniej miejscowości czy wybrać miejsce bardziej turystyczne z większą ilością restauracji. Podczas swoich 2 pobytów na Malcie wybrałam komunikację miejska, która dojeżdża w prawie każde miejsce na wyspie.

Styczeń 2022

Ze względu na lokalizację i cenę zarezerwowaliśmy nocleg w miejscowości Bugibba. Sama miejscowość to typowo turystyczne miasteczko, w którym znajduje się bardzo wiele hoteli, restauracji i barów. W sezonie można się spodziewać tu tłumów ludzi i szalonego życia nocnego, poza sezonem jest nieco spokojniej. Nasz hotel znajdował się blisko pętli autobusowej, skąd mogliśmy dojechać w prawie każde miejsce na wyspie. Warto zaznaczyć, że koszt naszego noclegu dotyczy ceny poza sezonem turystycznym (na Malcie byliśmy w styczniu).
Za nocleg w trzygwiazdkowym hotelu zapłaciliśmy ok. 450 zł za dwie osoby za 4 noce. Hotel rezerwowaliśmy przez portal Booking.

Październik 2016

Podczas tej wizyty na Malcie spałam w pokoju w apartamencie na wyspie Gozo w Quali. Miejscowość ta znajduje się jakieś 25 minut spacerem od portu w Mgarr, z którego odpływa prom na Maltę. W wynajętym apartamencie był dostęp do dużego tarasu i kuchni. Łazienka była współdzielona z gośćmi z innych pokoi. Quala to mała, spokojna miejscowość, większość noclegów jakie można tam zarezerwować to prywatne apartamenty lub ville.
Za 6 nocy za 2 osoby zapłaciliśmy ok. 660 zł.

Jak poruszać się po Malcie?

Autobusy

Komunikacja zbiorowa

Na Malcie możemy poruszać się komunikacją zbiorową. Na Malcie i Gozo znajduje się wiele linii autobusowych, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie miasta są ze sobą bezpośrednio połączone. Większość linii prowadzi do Valletty lub na lotnisko. Przesiadając się w tych miejscach dojedziemy w najdalsze zakamarki wyspy.

Jeśli chcemy poruszać się po Malcie komunikacją zbiorową warto zapoznać się z mapą linii autobusowych. Do sprawdzania połączeń można użyć map Google. Wystarczy, że wybierzemy nasz cel oraz podamy miejsce, z którego chcemy wyruszyć (nie musi to być przystanek autobusowy, może to być np. nasza lokalizacja) i zaznaczymy transport zbiorowy, a mapy google pokażą nam dogodną trasę, jaka linie autobusową wybrać oraz o której godzinie odbywa się dane połączenie.

Rodzaj biletu Cena
Bilet jednorazowy (letni) 2,00€
Bilet jednorazowy (zimowy) 1,50€
Bilet nocny 3,00€
Karta TallinjaCard Explore (ważna 7 dni) 21,00€
Bilet na 12 przejazdów 15,00€
Ceny biletów na komunikację zbiorową na Malcie i Gozo

Karta Tallinja Card Explore upoważnia nas do nieograniczonych przejazdów w dzień i w nocy po Malcie i Gozo. Bilet na 12 przejazdów pozwala na odbycie 12 przejazdów trwających do 2h. Jeśli w ciągu 2h, będziemy się przesiadać bilet należy odbić ponownie w autobusie, ale przejazd będzie się liczył jako jeden. Karty odbijamy przy kasie, zaraz po wejściu do autobusu. Karty te można wyrobić na lotnisku oraz na dworcu w Vallecie w punkcie Malta Public Transport. Na stronie intenretowej przewoźniku udostępniona pozostałe miejsca, gdzie zakupimy kartę.

Bilety jednorazowe można kupić u kierowcy autobusy. Warto jednak pamiętać, aby przy płatności gotówką mieć odliczoną kwotę.

Kiedy zobaczymy autobus czekając na przystanku, należy pomachać ręką, aby autobus się zatrzymał. Większość przystanków na Malcie i Gozo jest na żądanie, aby autobus zatrzymał się na przystanku należy wcisnąć przycisk STOP.

Autobusy turystyczne

Po Malcie jeżdżą autobusy turystyczne hop-on/hop-off, które są znacznie droższe niż autobusy publiczne. Ich trasy prowadzą przez największe atrakcje turystyczne Malty i Gozo. Bilet pozwala nam wsiadać i wysiadać w dowolnych miejscach.

Dokładne informacje na temat tras, cen i rozkładu jazdy można znaleźć na oficjalnej stronie.

Oferowane trasy:
– trasa pólnocna (m.in. Bugibba, Qawra, St. George’s Bay, St. Julians, Sliema, Valletta, San Anton Gardens, Ta’Qali Craft Villege)
– trasa południowa (m.in. St. George’s Bay, St. Julian’s, Sliema, Valletta, Vittoriosa, Marsaxlokk, Ghar Dalam, Blue Grotto, Hagar Qim Temples & Mnajdra Temples)

Bilet 1-dniowy kosztuje 20,00€, bilet 2-dniowy 30,00€.

Prom

W skład Malty wchodzi wyspa Malta, Gozo i Comino. Na sąsiednie wyspy można udać się za pomocą promów.

Trasa Malta – Gozo

Z Malty na Gozo dostaniemy się za pomocą promu obsługiwanego przez firmę Gozo Channel. Rejs trwa około 30 min. Prom wypływa z miejscowości Cirkewwa na Malcie, a na Gozo z miejscowości Magarr. Na prom można wjechać samochodem. Bilet kupuje się wracając z Gozo na Maltę. Poniżej przedstawiona tabela pokazuje cenę biletu w obiwe strony.

Rodzaj biletu Cena
Taryfa podstawowa 4,65€
Taryfa nocna (po godz. 20:00) 4,05€
Pasażer + samochód 15,70€
Pasażer + samochód (po godz. 20:00) 12,80€
Cena biletu w obie strony na trasie Malta-Gozo

Aktualny rozkład znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika.

Trasa Valleta – Sliema oraz Valetta – Trzy Miasta

Połączenia te obsługuje firma MARSAMXETTO STEAMFERRY SERVICES. Rejsy trwają ok 10-15 minut. Korzystanie z tych przepraw pozwoli zaoszczędzić nam sporo czasu, w porównaniu do przejazdu autobusami publicznymi.

Rodzaj biletu Cena
Bilet pojedynczy 1,50€
Bilet w obie strony 2,80€
Bilet pojedynczy nocny (po godz. 19:30) 1,75€
Bilet w obie strony (po godz. 19:30) 3,30€
Cena biletu na trasach Sliema-Valletta oraz Trzy Miasta-Valletta

Oferowane trasy:
– z portu w Sliemie do Valletty i z Valletty do portu w Sliemie,
– z Birgu (Vittoriosa) do Valetty i z Valetty do Bormla (Cospicua).

Aktualny rozkład znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika.

Auto

Na Malcie znajduje się wiele wypożyczalni. Jeśli chcemy zarezerwować auto będąc jeszcze w domu wypożyczalni najlepiej poszukać za pomocą serwisów rezerwacyjnych, takich jak Economy Booking, Discover Cars czy Rental Cars. Ceny aut poza sezonem zaczynają się od kilkunastu złotych za dzień. Wypożyczając samochód warto wziąć również pełne ubezpieczenie, aby na wypadek szkód pojazdu nie musieć nic płacić wypożyczalni. Podniesie to znacznie koszty wypożyczenia samochodu. Często koszt ubezpieczenia jest wyższy niż sam koszt wypożyczenia samochodu. Jeśli chcecie wypożyczyć samochód zwróćcie również uwagę na wysokość kaucji za wypożyczenie samochodu oraz, jeśli nie posiadacie karty kredytowej, czy dana wypożyczalnia akceptuje kartę debetową. Pamiętajcie, na Malcie obowiązuje ruch lewostronny! Warto przygotować się na jeżdżenia wąskimi uliczkami. 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę koszty noclegów, komunikacji miejskiej oraz lotów za wyjazd na Maltę w styczniu na 5 dni zapłaciliśmy ok. 597 zł za osobę. Gdybyśmy kupili bilety wcześniej lub nie zależałoby nam na konkretnym terminie koszty te moglibyśmy zmniejszyć nawet
o ok. 150 zł za osobę.

Do wydatków na naszym wyjeździe należałoby doliczyć jeszcze wydatki w restauracjach, kawiarniach i marketach. Nie doliczam ich tutaj, ponieważ ich wysokość to kwestia indywidualna. Zależy ona głównie od tego czy wybierzecie jedzenie w restauracjach czy postawicie na gotowanie samodzielnie.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman