Budżet miesięcznej podróży po Wietnamie

Spis treści

O podróży do Wietnamu marzyłam od kilku lat. Niekończące się pola ryżowe, górskie krajobrazy, pętla Ha Giang, zatoka Ha Long – zdjęcia tych miejsc przyprawiały mnie o szybsze bicie serca. Początkowo plan był pojechać do Azji Południowo-Wschodniej z bilet w jedną stronę. Było to jednak w 2020 roku – roku, w którym pandemia zniweczyła wiele pomysłów. Ostatecznie udało mi się spędzić miesiąc w Wietnamie na przełomie lutego i marca 2023 roku. Poniżej przedstawię wam budżet miesięcznej podróży po Wietnamie.

Jak dotrzeć do Wietnamu? Ile kosztują bilety lotnicze do Wietnamu?

Dostać się do Wietnamu można na wiele sposobów. W moim przypadku o wyborze środka transportu zdecydował czas oraz koszty. Zdecydowałam się na podróż samolotem. Wybrałam linię lotniczą Scoot, która oferuje tanie połączenia m.in. do Azji Południowo-Wschodniej. Bilet z Berlina do Ho Chi Minh i z powrotem z przesiadką w Singapurze kosztował 2200 zł. W cenę biletu wliczone były dwa bagaże podręczne – mniejszy o wymiarach 40cm x 30cm x 10cm oraz większy o wymiarach do 54cm x 38cm x 23cm. Łączna waga bagażu nie mogła przekroczyć 10 kg.

Wiza do Wietnamu

Zdecydowałam się na aplikowanie o e-wizę do Wietnamu. Jej koszt to 25 USD (ok. 105 zł). Wiza uprawnia do jednokrotnego wjazdu na terytorium Wietnamu na okres 30 dni. Wizy tej nie można przedłużyć, dlatego jeśli planujecie być w Wietnamie dłużej bardziej się opłaca od razu aplikować o wizę na 3 miesiące.

Posiadając e-wizę można wjechać do Wietnamu przez 8 lotnisk międzynarodowych, 16 przejść lądowych i 8 portów morskich.

O e-wizę najlepiej aplikować przez oficjalną stronę rządową. Podczas aplikacji trzeba wgrać na stronę zeskanowaną stronę paszportu, zdjęcie paszportowe oraz uzupełnić formularz. Czas oczekiwania na wizę to ok. 3-5 dni roboczych (wiedząc, że wybieracie się do Wietnamu w okresie świąt lub nowego roku warto wniosek złożyć zdecydowanie wcześniej).

Nocleg

Ceny noclegów w Wietnamie należą do naprawdę korzystnych. Przez Wietnam podróżowałam sama, przez co wybierałam głównie noclegi w hostelach w pokojach wieloosobowych. Było to najtańsze rozwiązanie, a dodatkowo w hostelach można było poznać mnóstwo wspaniałych osób.

Czasami wybierałam najtańszy hostel, czasami troszkę lepszy – z basenem, miłym otoczeniem czy dodatkowymi atrakcjami. Noclegi rezerwowałam zazwyczaj przez booking tego samego dnia. Koszt nocy w hotelu wahał się w granicach 15-25 zł za noc.

Podczas podróżowania pętlą Ha Giang (3 noce) spałam w pokoju 2 osobowym.

Na noclegi wydałam łącznie 547 zł. Podróżując w dwie osoby i wybierając pokoje 2-osobowe te koszty wyszłyby bardzo zbliżone.

Jedzenie

Street food w krajach Azjatyckich może być celem podróży samym w sobie. Kuchnia Wietnamska uchodzi za jedną z najzdrowszych i najsmaczniejszych kuchni Azji Południowo-Wschodniej. Dla mnie jedzenie było dodatkiem do podróży i zwiedzania, ale jakże ważnym i smacznym.

Podczas swojej podróży jadłam głównie w lokalnych restauracjach oraz budkach ze street foodem. Nic nie gotowałam, żadnych dań nie przyrządzałam samodzielnie. Zjadłam niezliczone ilości banh mi i zupy pho, wypiłam hektolitry kawy. Łącznie na jedzenie i picie wydałam 575 zł.

Należy pamiętać, że dania lokalne są dużo tańsze niż dania innych kuchni. Jeśli zapragniecie zjeść pizzę, dania indyjskie zapłacicie cenę zbliżoną do tej w Polsce.

Transport

Kraj rozciąga się niczym wielka litera “S”. Jego powierzchnia jest zbliżona do powierzchni Polski. Odległość z północy na południe to ok. 1650 km. W najwęższym miejscu kraj ma ok. 50 km szerokości.

Jeśli chcecie przejechać kraj z północy na południe (lub w przeciwnym kierunku) musicie się przygotować na to, że koszty transportu pochłoną sporą część budżetu. Poruszanie się pomiędzy miastami zajmuje sporo czasu – tutaj z pomocą przychodzi rozbudowana siatka lotów krajowych oraz autobusy sypialniane.

Na transport po Wietnamie wydałam 875 zł.

W koszt ten wliczone są loty:
– Ho Chi Minh – Da Nang 195 zł
– Hanoi – Ho Chi Minh 370 zł
Przejazdy sleeping busami:
– Hoi An – Phong Nha
– Phong Nha – Ninh Binh
– Ninh Binh – Cat ba
– Cat ba – Ha Giang
– Ha Giang – Hanoi
Przyjazdy autobusami:
– Da Nang – Hoi An
– Ho Chi Minh – Ben Tre
– Ben Tre – Ho Chi Minh
oraz przejazdy autobusami miejskimi.

W momencie, w którym kupowałam bilety lotnicze do Wietnamu nie wiedziałam jeszcze, którą część kraju będę chciała zobaczyć. Wybrałam bilety z Berlina do Ho Chi Minh i z powrotem. Ostatecznie zdecydowałam się na przejechanie kraju z południa na północ, więc w moim wypadku korzystniej byłoby wracać do Berlina z Hanoi. Oszczędziłabym w ten sposób trochę pieniędzy.

Jazda na skuterze w Wietnamie

Jazda na motorze to doskonały sposób na poznanie Wietnamu. To kraj, w którym znajdziesz dużo więcej skuterów niż samochodów. Ludzie poruszają się nimi w wielkich miastach, na wsiach, pokonują trasy pomiędzy miastami. Niejednokrotnie zaskoczyło mnie ile rzeczy może się na skuterze zmieścić. Mieszkańcy przewożą na skuterach wszystko: od zakupów, przez materiały budowlane, ogromne opakowania z jedzeniem po kozy czy owce.

Wiele osób w Wietnamie kupuje skuter/motor i nim przejeżdża cały kraj. To wspaniała alternatywa dla podróży autobusami. Początkowo myślałam o pokonaniu trasy z Ho Chi Minh do Hanoi skuterem. Bałam się jednak, że nie starczy mi czasu na zobaczenie wszystkiego co zaplanowałam.

Należy pamiętać, że aby legalnie prowadzić pojazd motorowerowy o pojemności powyżej 50 cc należy mieć ze sobą prawo jazdy międzynarodowe z kategorią A. Ja takie dokumentu nie posiadałam (tak samo jak nie posiadam prawo jazdy na kat. A) i wypożyczałam skutery i większej pojemności silnika. Byłam jednak świadoma, że grozi mi za to mandat oraz, że w razie wypadku, moje ubezpieczenie nie obejmuje jego konsekwencji.

Na wypożyczenie skuterów i zakup paliwa wydałam 431 zł. Na skuterze przejechałam ok. 700 km. Przejechałam pętle w okolicach Hoi An, Da Nang, Phong Nha oraz zrelizowałam pętlę Ha Giang. Podczas jechania pętli Ha Giang zakupiłam dodatkowe ubezpieczenie. To dość wymagająca trasa, a ja nie jestem doświadczonym kierowcą.

Bilety Wstępu

Wietnam to miejsce o niesamowitej naturze, większość miejsc można tutaj zwiedzać bezpłatnie – widoki zostaną w pamięci na zawsze. To ogromny kraj, a co za tym idzie, bardzo różnorodny. Przejażdżki po polach ryżowych, spacery wśród bujnej roślinności delty Mekongu czy gubienie się wśród uliczek Hanoi – dla mnie było to atrakcja samą w sobie.

Na bilety wstępu oraz atrakcje wydałam 194 zł. W te koszty wliczone jest wejście do Paradise Cave w parku narodowym Phong Nha Ka Bang, wejście na Mua Viewpoint w okolicy Tam Coc, wstęp do parku narodowego Cat Ba, warsztaty z rękodzieła i wędkowanie w Mekongu.

Pamiątki

To ile wydacie na pamiątki zależy w zupełności od was. Można tu kupić wiele wspaniałych i unikatowych rzeczy. Pamiątek najlepiej szukać na lokalnych targach czy nocnych marketach.

Ze swojej strony mogę polecić zakup szytych na wymiar ubrań w mieście Hoi An. Lokalni krawcy uszyją wam wszystko o czym tylko zamarzycie. Ja kupiłam tam lniane spodnie – jednak wiem, że jeśli kiedyś tam wrócę, zaopatrzę się w o wiele więcej rzeczy.

Z Wietnamu przywiozłam magnesy, naczynka do zaparzania kawy, naczynka z kokosa, bransoletki. W wyborze pamiątek ważnym aspektem dla mnie była ich wielkość i waga – podróżowałam jedynie z bagażem podręcznym. Na pamiątki wydałam 127 zł.

Inne

Podczas miesięcznej podróży może się zdarzyć, że czegoś wam zabraknie. Skończy się szampon czy pasta do zębów, zachorujecie, czy będziecie potrzebować nowej ładowarki do telefonu. To właśnie na te rzeczy wydałam 270 zł.

W koszty te wliczony jest również zakup karty SIM (57 zł) z pakietem 10 GB internetu dziennie przez miesiąc. Kartę kupiłam na lotnisku – w mieście możecie zapewne kupić ją taniej, ale ja chciałam od razu mieć dostęp do map czy WhatsApp’a.

Budżet miesięcznej podróży po Wietnamie

Wietnam to kraj zdecydowanie tańszy niż kraje Europy Zachodniej czy Polska. Jeśli planujecie dłuższą podróż ceny na pewno was ucieszą. Choć bilet lotniczy do tak odległego miejsca to spory wypadek, na miejscu można wydać naprawdę mało, jednocześnie zobaczyć wiele pięknych miejsc, zjeść mnóstwo przepysznego jedzenia, skorzystać z warsztatów czy jeździć na skuterze.

W Wietnamie można wydać zarówno mniej, jak i dużo więcej pieniędzy. Wszystko zależy od was. Ja podczas swojej podróży nie korzystałam ze zorganizowanych wycieczek i wszystko zwiedzałam na własną rękę – wolę ten sposób poznawania nowego miejsca, a przy okazji jest to też spora oszczędność.

Podsumowując wszystkie koszty na miejscu wydałam 3019 zł, z czego na:
– noclegi ok. 547 zł
– jedzenie ok. 575 zł
– transport ok. 875 zł
– wypożyczenie skutera ok. 431 zł
– bilety wstępu i atrakcje ok. 194 zł
– pamiątki ok. 127 zł
– inne ok. 270 zł.

Jeśli dodamy do tego koszty biletu lotniczego i wizy w sumie wyjdzie 5 349 zł.

Wyruszając do Wietnamu założyłam, że wydam na miejscu – ok. 3000 zł. Ku mojemu zaskoczeniu przekroczyłam ten budżet jedynie o 19 zł. Podczas swojej podróży nie oszczędzałam i pozwalałam sobie na wszystko, na co miałam ochotę.

Wietnam to przepiękne miejsce i nie żałuję żadnej złotówki, którą przeznaczyłam na tę podróż. Kraj ten oczarował mnie do tego stopnia, że planuję jeszcze tam wrócić.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się co zobaczyć w Wietnamie zapraszam was do wpisu:
Najpiękniejsze miejsca w Wietnamie.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman