Najpiękniejsze miejsca w Wietnamie

Spis treści

Wietnam rozkochał mnie w sobie górskimi szczytami, bujną roślinnością i serdecznością ludzi. To kraj pełen skrajności. Znajdziesz tu gwarne, chaotyczne miasta, których ulice wypełnione są milionami skuterów i niekończące się zielone przestrzenie, pola ryżowe i parki narodowe. Wietnam jest ogromny, a co za tym idzie, bardzo różnorodny. Spędziłam w nim miesiąc na przełomie lutego i marca – już teraz wiem, że aby poznać ten kraj potrzeba dużo więcej czasu. Przez miesiąc udało mi się jednak go nieco zrozumieć, zobaczyć wiele pięknych miejsc i się w nim zakochać. W tym poście pokażę ci najpiękniejsze miejsca w Wietnamie – miejsca gdzie zachwycisz się bogactwem natury, różnorodnością krajobrazu i zaznasz lokalnego życia.

Co zobaczyć w Wietnamie?

Delta Mekongu

Mekong to dziesiąta pod względem długości rzeka świata. Płynie przez 6 państw, a jej końcowy odcinek tworzy jedną z największych delt rzecznych w Azji. Jest to najżyźniejszy region Wietnamu. Sprzyjający klimat umożliwia wielokrotne zbiory ryżu w ciągu roku. Rośnie tu 70% owoców zbieranych w Wietnamie. Płynące rzeką wody są ważnym szlakiem komunikacyjnym oraz miejscem pracy rybaków.

Do Delty Mekongu można wybrać się z wycieczką lub na własną rękę. Ceny wycieczek zaczynają się już od 15$ za jeden dzień. Ze swojej strony poleciłabym jednak udanie się tam samodzielnie, najlepiej na kilka dni.

Z Sajgonu możecie dojechać do miasteczka Ben Tre i zamieszkać z jednym z Homestay’i. Miasteczko to słynie z plantacji kokosa. Malutkie dróżki otoczone palmami, bananowce, drzewa kakaowe, mango, ananasy – to tutaj widać bogactwo natury, którym obdarowani są mieszkańcy regionu. Każdy spacer po tym obszarze przypomina przechadzkę po rajskim ogrodzie.

Hoi An

Hoi An jest jednym z piękniejszych wietnamskich miasteczek. Historyczne stare miasto jest niezwykle urokliwe. Na każdym rogu znajdują się restauracje, kawiarnie, herbaciarnie, galerie i świątynie. Gubiąc się w plątaninie uliczek można zobaczyć zachwycającą architekturę oraz sklepiki prowadzone przez artystów, sprzedających swoje rękodzieło.

Po zmroku miasto oświetlone jest milionami lampionów. Po rzece pływają rozświetlone łodzie, za drobną opłatą można wypuścić lampion. Wzdłuż kanałów znajdziecie rękodzielników tworzących swoje dzieła.

Miasto to nazywane jest miastem krawców. Ich sklepy znajdziecie na każdej uliczce. Za niewielką kwotę możecie zlecić uszycie na miarę dowolnego stroju. Czas oczekiwania na realizację zamówienia to maksymalnie jeden dzień.

Około 50 km od miasta Hoi An znajduje się ruiny świątyni My Son. Polecam wybrać się tam na skuterze – droga do świątyni jest naprawdę przepiękna. Prowadzi ona przez pola ryżowe, wzgórza i malutkie wioski.

Son Tra Peninsula – Da Nang

Półwysep na obrzeżach miasta Da Nang. Znany z pięknych widoków i wielu niesamowitych miejsc do odkrycia. To doskonałe miejsce, aby uciec od zgiełku miasta i znaleźć się bliżej natury. Po półwyspie najlepiej poruszać się na skuterze. Na stronie Vietnam Oracle opisane są 3 pętle, które można tam przejechać.

Zwiedzanie półwyspu polecam rozpocząć od wioski rybackiej, znajdującej się tuż przed drogą wiodącą na wzgórza. Lokalni rybacy zaopatrują większość restauracji w mieście. Zobaczycie tu lokalne sposoby połowu ryb i tradycyjne życie mieszkańców miasta.

Kilka kilometrów dalej położona jest Ling Ung Pagoda. W Pagodzie znajduje się 67 metrowy posąg Lady Buddy. Mieszkańcy wierzą, że chroni ona miasto przed wiatrami i sztormami. Z świątyni rozciąga się widok na miasto.

Droga przez półwysep z każdym kilometrem staje się coraz bardziej kręta, ale widoki też są coraz lepsze. Wzgórza, klify wpadające do morza, mnóstwo zieleni oraz małpki, przechadzające się wzdłuż ścieżek – to wszystko zobaczysz podczas przejażdżki po półwyspie.

Park Narodowy Phong Nha – Ke Bang

Przepiękny park narodowy, na którego terenie znajduje się ok. 300 jaskiń. Ich łączna długość wynosi ponad 70 kilometrów. Park położony jest w północnej części Wietnamu w regionach Bố Trạch i Minh Hóa. W 2009 roku odkryto tu jaskinię Son Doong. Jest to największa Jaskinia na świecie, wytworzyła ona swój własny, niepowtarzalny ekosystem.

Jeśli jednak wolisz zwiedzać to co na ziemi, a nie pod nią, możesz przejechać ok. 60 km pętlę motocyklową przez park. Krajobraz wkoło Phong Nha jest jednym z najpiękniejszych w kraju. Niekończące się góry, zielone, porośnięte dżunglą szczyty, które ciągną się do granicy z Laosem tworzą tło dla pór ryżowych.

Widoki zapierają dech w piersiach niezależnie od pogody. To jedno z tych miejsc, gdzie będziecie skakać pośród kropel deszczu i z wdzięcznością przyglądać się tańczącym na wietrze roślinom.

Prowincja Ninh Binh – Kompleks Trang An

Prowincja Ninh Binh nazywana jest “zatoką Ha Long na lądzie”. Tym, co przyciąga podróżników z całego świata, nie jest miasto Ninh Binh, a kompleks krajobrazowy Trang An. W jego składa wchodzi obszar turystyczny Tam Coc-Bich Dong, starożytna stolica Hao Lu, liczne świątynie i pagody. Znajdziesz tu niespotykane nigdzie indziej krajobrazy z wapiennych skał wyrastających z pól ryżowych, lasów i mnóstwo rzecznych szlaków. Kompleks Trang An został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Obszar ten najlepiej przemierzać na rowerze. Ścieżki prowadzące przez pola i małe miasteczka, niespieszne przejażdżki, zapach ryżu, świątynie i pagody wśród skał, oszałamiające widoki – to wszystko sprawia, że najlepiej spędzić tu kilka dni.

Cat ba

Wyspa, znajdująca się na północy Wietnamu. Wiele osób odwiedza wyspę jedynie po to, aby popłynąć na rejs po zatokach Ha Long Bay i Lan Ha Bay. Wyspa ma jednak wiele więcej do zaoferowania – bujny zielony las, park narodowy, strome wzgórza, liczne zatoki i plaże.

Cat Ba to doskonałe miejsce, żeby zacząć swoją przygodę z jazdą na skuterze. Puste ulice, drogi w dobrej kondycji i niesamowite otoczenie. Wybierając się na przejażdżkę, możecie udać się do Parku Narodowego Cat Ba, a następnie wejść na szczyt góry Ngu Lam Peak.

Park narodowy na terenie wyspy to jeden z niewielu parków w Wietnamie, w którym nie potrzebujesz przewodnika. Teren Parku Narodowego obejmuje jeziorka, lasy namorzynowe, bagna, plaże i zalesione wzgórza. Jeśli będziesz mieć szczęście, może spotkasz małpę o złocistych włosach – Letunga białogłowego.

Prowincja Ha Giang

Prowincja Wietnamu leżąca tuż przy granicy z Chinami. Zobaczysz tu tajemnicze krajobrazy, góry, wapienne szczyty, głębokie doliny i wielu ludzi z mniejszości etnicznych (Hmong, Tay, Dao, Nung, Lo Lo, Giay, Pu Peo). Prowincja wygląda jakby zatrzymała się w czasie. Jest to wyjątkowe miejsce, nietknięte przez masową turystykę. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej podróżników szukających autentyczności, chcących poznać mniejszości etniczne i zaznać lokalnego życia.

Pętla motocyklowa w prowincji Ha Giang uważana jest przez wiele osób za najwspanialszą przygodę podczas podróży po Wietnamie. Droga jest wąska, stroma i kręta. Prowadzi przez wysokie górskie pasma skąd rozlegają się niesamowite widoki na górskie szczyty i pobliskie doliny. Przejechani pętli jest niesamowitym przeżyciem, podczas którego adrenalina miesza się ze szczęściem i wdzięcznością, za możliwość podziwiania spektakularnych widoków na trasie. Jest to obowiązkowa trasa dla wszystkich miłośników gór, natury i jazdy na motorze.

Najpiękniejsze miejsca w Wietnamie

Wietnam jest niezaprzeczalnie jednym z piękniejszych krajów na świecie. Klimatyczne miasteczka, górskie szlaki, lasy deszczowe, delty rzeczne – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W tym poście przedstawiłam wam subiektywną listę najpiękniejszych miejsc w Wietnamie. Kraj ten zapamiętam jako krainę zieloności, górskich szczytów, pól ryżowych i uśmiechu.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman