Norweski Allemannsretten

Spis treści

Myśląc o Norwegii widzę surowe fiordy, wodospady, zamglone szczyty gór i zapierającą dech w piersiach naturę. Słyszę szum strumienia, wodę rozbijającą się o skały oraz wiatr czeszący korony drzew. Nic więc dziwnego, że uważa się tam, iż człowiek stanowi integralną część przyrody. Cywilizacja ma współistnieć z naturą, a nie z nią realizować. Prawo do swobodnego korzystania z przyrody nazywa się Allemannsretten.

Allemannsretten

Allemannsretten w dosłownym tłumaczeniu oznacza prawo każdego człowieka. Mówi ono o tym, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez nieuzasadnionych ograniczeń. 

Wyobraźcie sobie miejsce, w którym możecie swobodnie chodzić po szlakach, kąpać się w jeziorach, zbierać owoce i grzyby. Miejsce gdzie możecie budzić się z widokiem na góry, pić kawę siedząc w progu namiotu, a to wszystko zupełnie za darmo.

Biwak na dziko w Norwegii

W Norwegii dozwolony jest biwak na dziko zarówno na terenach państwowych i prywatnych, pod warunkiem, że nasza obecność nie narusza prywatności właściciela terenu. Nocować bez zgody właściciela można przez jedną noc w odległości minimum 150 m od pobliskich zabudowań.

Jeśli w danym obszarze chcemy spędzić więcej niż jedną noc – poza obszarem lasów i gór – wymagana jest zgoda właściciela gruntu. Nie należy rozbijać namiotu na obszarach młodego lub odnawiającego się lasu.

Nocleg w vanie lub kamperze

W Norwegii można spać w vanie lub kamperze bez obawy o mandat. Przespać można się prawie wszędzie, należy jednak zwrócić uwagę, czy w danym miejscu nie znajdują się znaki “NO CAMPING”. Przy szukaniu miejscówek doskonale sprawdzi się aplikacja Park4Night.

Zatrzymać się Vanem na noc można na publicznych parkingach, płaskowyżach wśród gór, bocznych leśnych drogach czy przystaniach promowych.

Może się zdarzyć, że za pobyt na danym obszarze zostaniemy poproszeni o uiszczenie opłaty. W danym miejscu znajdą się wtedy dane do przelewu VIPPSem (odpowiednikiem naszego Blika). Można też spotkać ssie z opłatą gdy do danego miejsca będziemy musieli dojechać drogą płatną.

Więcej o Vanlife w Norwegii możecie przeczytać na stronie Nordside.blog.

Norweskie Schroniska

‌Spać w górach w Norwegii można na kilka sposobów. Poza namiotem czy własnym Vanem możemy również wybrać spanie w schronisku górskim. W Norwegii schroniska górskie prowadzone są przez DNT (Norweską Organizację Turystyczną).

Schroniska z obsługą (Betjent)

Tego rodzaju schroniska podobne są do tych, które możemy spotkać w Polsce. W obiektach możemy nocować w pokojach jednoosobowych, wieloosobowych oraz zbiorowych. Dostępny jest prąd oraz bieżąca woda. Po całym dniu na szlaku można skorzystać z prysznica, jednak jest on dodatkowo płatny. W schroniskach z obsługą można nabyć posiłek, zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze rzeczy jak napoje, plastry czy baterie.

Schroniska samoobsługowe (Selvbetjent)

Schroniska tego typu doskonale pokazują podejście Norwegów do natury oraz zaufanie do otaczających ich ludzi. Obiekty tego typu zazwyczaj zamknięte są na standardową kłódkę DNT. Klucz można odebrać w pobliskim oddziale Norweskiej Organizacji Turystycznej.

W samoobsługowych hyttach śpi się w pokojach wieloosobowych na pojedynczych lub piętrowych łóżkach. W schroniskach nie ma dostępu do prądu ani bieżącej wody, mimo to są one doskonale wyposażone. Znajdziecie tam kuchenkę, przybory kuchenne, świeczki, kubeczki, gry planszowe.

Podczas pobytu w schronisku wypełnia się odpowiedni formularz, gdzie wpisujemy swoje dane osobowe, ilość spędzonych w schronisku nocy oraz produkty, które pobraliśmy ze spiżarni. Na podstawie tych danych pobierane są płatności za pobyt w obiekcie.

Za utrzymanie czystości w obiekcie odpowiedzialne są osoby zostające tam na noc. Po pobycie w obiekcie należy go posprzątać, donieść wodę z pobliskiego strumienia do środka, śmieci zabrać ze sobą.

Schroniska awaryjne (Nødbu)

Schroniska nie przeznaczone do noclegu w normalnych warunkach. Zazwyczaj zapewnione jest w nich minimum potrzebne do przeżycia jak piec do ogrzania się oraz kuchenka gazowa. Mogą być one małymi izbami, w których zmieszczą się dwie osoby lub mogą składać się z kilku pomieszczeń. Ich celem jest zapewnienie dachu nad głową w sytuacjach awaryjnych.

Więcej o Norweskich schroniskach możecie przeczytać na stronie Kolej na Foto.

Zasady Allemannsretten

Zasady biwakowania na dziko są niezwykle proste. Najważniejszą z nich jest szacunek do otaczającej nas natury oraz ludzi. To właśnie w tym kryją się wszystkie inne reguły.

Należy pozostawić dane miejsce w takim stanie w jakim je zastaliśmy. Podczas biwaku nie powinniśmy szkodzić naturze ani płoszyć zwierząt. Wszystkie śmieci należy zabrać ze sobą i wyrzucić je w miejscu do tego przeznaczonym.

Norwegia daje nam dostęp do niesamowitej natury. Korzystając z jej dobrodziejstw, pamiętajmy aby w żadnym stopniu jej nie uszkodzić. Cieszmy się pobytem wśród fiordów, lasów, jezior i okażmy im nieco wdzięczności, za to że nas ugościły!

Jeśli chcecie przeczytać więcej o szukaniu miejsc biwakowych zapraszamy do postu:
Biwak na dziko.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman