Biwak na dziko

Spis treści

Błękitne niebo, trawa pokryta rosą, śpiew ptaków i godziny spędzone na łonie natury. Czy nie jest czymś wspaniałym obudzić się w namiocie lub vanie, otworzyć drzwi i wbiec do jeziora? Jest coś lepszego niż zasypianie przy dźwiękach lasu? Czy posiłek, nie ważne jaki, smakuje gdzieś lepiej niż na dworze? Biwak na dziko to nasz ulubiony sposób na spędzanie wolnych dni. Jeśli, tak jak my, jesteście fanami spędzania czasu na dworze, podpowiemy jak szukamy miejsc biwakowych.

Campingi

Camping to zazwyczaj ogrodzony teren wyposażony w wodę lub/i łazienki, elektryczność. Teren ten przystosowany jest do noclegu w namiotach, samochodach czy przyczepach campingowych. Ceny miejsc na campingach zaczynają się od kilkunastu złotych. Sprawdzając ofertę danego pola namiotowego zobaczycie jednak, że nie zawsze jest to najtańsza opcja noclegowa. Na niektórych campingach należy dodatkowo zapłacić za korzystanie z sanitariatów czy dostęp do prądu.

Jeśli chcielibyście spróbować biwakowania na dziko polecamy, abyście najpierw zanocowali na campingu. W ten sposób sprawdzicie czy sprawia wam frajdę spanie pod namiotem czy w aucie.

Biwak na dziko

Alternatywą dla campingów są miejsca do spania na dziko. To nasz ulubiony sposób na nocleg. Przed wyborem miejscówki, należy zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju. Nielegalne biwakowanie w niektórych miejscach może zostać ukarane mandatem.

Największymi plusami tego typu wypoczynku są piękne widoki, bliskość natury, satysfakcja ze znalezienia wspaniałego miejsca. Często w wybranym przez nas miejscu byliśmy sami, dzięki czemu mogliśmy w spokoju i ciszy podziwiać otaczający nas świat.

Podczas noclegu na dziko należy pamiętać, aby pozostawić po sobie miejsce w takim stanie w jakim je zastaliśmy lub lepszym. Nie śmiecimy, nie niszczymy roślin, nie używamy do kąpieli i mycia naczyń środków, które mogłyby zaszkodzić naturze.

Gdzie szukać miejsc biwakowych?

Google Maps

Tej aplikacji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Aplikacja pokazuje dostępne trasy, a przypadku występowania korków czy zamknięcia dróg, zaproponuje nam szybszą trasę. W mapach google możemy również utworzyć własne mapy, które będą zawierały warstwy odpowiadające np. trasą planowanym na dany dzień. Przy szukaniu miejsc na kamping, wybieramy typ mapy “Satelita”. Przesuwając palcem po mapie wypatrujemy polanek, parkingów leśnych, miejsc z widokiem na góry, w których moglibyśmy się rozbić.

Mapy.Cz

Aplikacja i strona internetowa, która pozwala na korzystanie z map. Na mapach zaznaczone są, poza głównymi drogami i ulicami, drogi polne i leśne. Pomaga dojechać w mniej dostępne miejsca, w które mapy google mogą nas nie doprowadzić. Zaznaczone są na niej również ścieżki i szlaki turystyczne w wielu krajach.

Park4Night

Aplikacja i strona internetowa, w której znajdziecie miejscówki na dzikie biwakowanie oraz płatne pola namiotowe. Park4night posiada ogromną bazę miejsc w Polsce i na świecie. Pod opisem miejsca znajdziecie jego zdjęcia, cenę oraz komentarze i oceny osób, które je odwiedziły. Wielokrotnie korzystaliśmy z tej aplikacji przy naszych zagranicznych wyjazdach i nigdy nas nie zawiodła.

Grupa Biwakowa

“Serwis dla osób kochających podróże”. Strona internetowa, na której dostępna jest mapa z oznaczonymi miejscami biwakowymi. Są to zarówno campingi jak i miejsca do spania na dziko. Miejsca i ich opis zamieszczane są przez użytkowników serwisu. Mają zaznaczoną dokładną lokalizację, są opisane, większość z nich posiada zdjęcia. Znajdziecie tu miejsca biwakowe w Polsce i za granicą. Dzięki tej znalazłam wiele pięknych miejsc w Rumunii, Chorwacji i Czarnogórze.

mBDL

Aplikacja przygotowana przez Polskie Lasy Państwowe. Aby sprawdzić miejsca przeznaczone do nocowania, należy wejść w mapę zagospodarowania turystycznego i odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” oraz „Ścieżki dydaktyczne”. Zostaną nam wówczas jedynie tereny programu „Zanocuj w Lesie”.

Na mapie znajdują się dwa rodzaje obszarów:
– obszary zaznaczone na pomarańczowo, na których dozwolone jest korzystanie z kuchenek turystycznych na całym obszarze oraz rozpalanie ognisk w miejscach do tego przeznaczonych,
– obszary zaznaczonych na żółto, na których można korzystać z ognia jedynie w miejscach do tego przeznaczonych.

Jeśli planujemy nocleg w grupie mniejszej niż 9 osób, nie dłużej niż dwie noce nie musimy zgłaszać swojego pobytu.

Na mapie zaznaczone są również parkingi leśne oraz pola biwakowe prowadzone przez Polskie Lasy Państwowe. Większość z nich jest dostępna za darmo, za niektóre trzeba będzie uiścić drobną opłatę.

Z mapy możecie skorzystać również na oficjalnej stronie Banku Danych o Lasach.

Mam nadzieję, że udało nam się podpowiedzieć wam jak szukać miejsc biwakowych. Jeśli chcielibyście poznać więcej wskazówek i porad dotyczących podróży zapraszamy na podstronę wskazówki.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman