Co zobaczyć na Gozo? Ile czasu warto spędzić na Gozo?

Spis treści

Malta to jedno z najsłoneczniejszych państw w Europie. W jego skład wchodzą wyspy Malta, Gozo i Comino. Gozo to druga pod względem wielkości wyspa w tym kraju, jedna wciąż jest ona maleńka. To właśnie ta wysepka jest powodem, dla którego chętnie wracam na Maltę. Spokój, niespieszne spacery, kolorowe balkoniki, klify, morze, uśmiechnięci mieszkańcy oraz osoby, które przyjechały na Gozo na chwilę, a zostały na zawsze – to wszystko składa się na niezapomniany klimat wyspy.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Gozo?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Ja mogłabym spędzić na wyspie cały wyjazd, przy okazji zahaczając o Maltę. Wiele osób przyjeżdża tu jednak tylko na jeden dzień. Wyspa jest naprawdę piękna. Gozo warto zwiedzać niespiesznie, powoli po nim spacerując. Choć wyspa jest nieduża, znajdziecie na niej wiele wspaniałych miejsc. W dalszej części wpisu pokaże wam moje ukochane miejsca na Gozo.

Jak dotrzeć na Gozo? Jak poruszać się po wyspie?

Na Gozo dostaniecie się promem z Malty. Prom odpływa z miejscowości Cirkewwa i dopływa do miejscowości Mgarr. Przeprawa trwa około 30 min. Na prom można wejść na pieszo lub wjechać samochodem. Na wyspie działa komunikacja miejska. Możecie tu korzystać z ważnych na Malcie bieltów oraz Tarija Card. Więcej o cenach biletów oraz o tym jak poruszać się po Gozo i Malcie znajdziecie we wpisie Malta na “własną rękę”.

Gdzie nocować na Gozo?

Na wyspie znajduje się wiele prywatnych kwater oraz villi. Podczas swojego pierwszego pobytu na Gozo nocowałam w miejscowości Qala. Wyspa jest stosunkowo mała, działa na niej komunikacja miejska. Jeśli chcecie poruszać się po wyspie autobusami, najlepiej jako bazę wypadową wybrać Victorię (Rabat). Ze stolicy dojedziecie w każdy zakątek Gozo. Jeśli planujecie wynająć samochód miejsce noclegu nie będzie aż tak istotne, gdyż odległości na wyspie są niewielkie.

Jakie miejsca odwiedzić na wyspie?

Qala

Jeśli miałabym wybrać jedną miejscowość na Gozo, która najbardziej mnie zauroczyła, byłaby to Qala. Może to kwestia tego, że spędziłam tam wiele czasu podczas pierwszego pobytu na Malcie, a może tego, że poznałam tu wspaniałych ludzi. W tym urokliwym, małym miasteczku można odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu. Miejscowość leży 20 minut spacerem od portu w Mgarr. Spacerując po klifach możecie dojść do Hondoq Bay. Na placu obok kościoła znajdziecie kilka restauracji i pubów.

Xerri Il Bukket

Restauracja z przepięknym widokiem oraz pysznym jedzeniem. To idealne miejsce na wypicie porannej kawy, zjedzenie obiadu czy obserwowanie zachodu słońca z kieliszkiem wina w ręce. Z tarasu rozpościera się widok na port w Mgarr, Maltę i Comino. Dojrzycie stąd nawet błękitną lagunę. W swojej ofercie restauracja ma takie dania jak pizze, makarony oraz lokalne potrawy.

Zeppi’s Pub

Zeppi’s to uroczy, mały bar położny w centrum Qali, tuż obok kościoła Saint Joseph, od którego wywodzi się nazwa (Zeppi to zdrobnienie od imienia Joseph). To cudowne miejsce łatwo jest przegapić, nie ma żadnych wyraźnych oznaczeń. Na zewnątrz znajduje się kilka stolików, bar zaopatrzony jest w wiele alkoholi. To idealne miejsce na wypicie kawy czy spędzenie wieczoru. W barze często gra muzyka na żywo. Panuje tutaj swobodna atmosfera. Miejsce to ma niesamowity klimat: zaczynając od wyglądu wnętrza, a kończąc na stałych bywalcach.

Nadur

Niepozorne miasteczko, leżące ok. 20 min spacerem od miejscowości Qala. Po drodze miniecie kilka osiołków i wiele krzaków opuncji. Z miasta może dostać się na plażę Ramla Bay oraz San Blas. W miejscowości znajduję się muzeum morskie. Warto wybrać się również na wieżę Ta’Kenuna, która znajduje się w sercu ogrodu botanicznego. Z wieży rozpościera się widok na okolicę.

Marsalforn

Jest to niewielki kurort na północy wyspy. W okolicy leżą malownicze szlaki piesze. Zobaczycie tu turkusową, morską wodę oraz kolorowe łódeczki. Piękno zatoki można podziwiać z knajpek i barów znajdujących się na zmodernizowanej promenadzie. Dawniej była tu wioska rybacka. Nieopodal promenady jest kawałek plaży oraz liczne zejścia do wody.

Solanki

Solanki znajdziecie w wielu miejscach na wyspie, najbardziej okazałe znajdują się w okolicach Marsalforn, na północy wyspy. Są to zbiorniki przeznaczone do uzyskiwania soli z wody morskiej. Panwie wypełniane są wodą morską. Po około 7-8 dniach woda jest przelewana do mniejszych i cieplejszych basenów solankowych. Na skutek odparowywania wody w basenach pozostaje sama sól, która jest ręcznie zbierana przez właścicieli.

Victoria (Rabat)

Stolica wyspy Gozo. Miasto, w którym na każdym kroku traficie na stoiska z pizzą w kawałkach. Do 1897 roku nosiło ono nazwę Rabat, co z arabskiego oznacza “przedmieścia”. Główną atrakcją miasta jest Cytadela, której zadaniem była ochrona mieszkańców przed najazdami. Cytadela została umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to wspaniałe miejsce na spacer i spotkanie z historią Gozo. Znajdziecie tu urokliwe uliczki, budynki z piaskowca i pnącą się po ich ścianach roślinności. Cytadela usytuowana jest na wzgórzu, dzięki czemu rozpościera się z niej widok na znaczną część wyspy.

Dwejra

Autobusem nr 311 dostaniecie się na przystanek Dwejra. Znajdował tu się jeden z symboli Malty – znane ze zdjęć i pocztówek Azure Window. Niestety w 2017 roku formacja runęła do morza. Chociaż nie zobaczycie już Lazurowego Okna, warto odwiedzić tę okolicę. Zobaczycie tu takie miejsca jak Island Sea, Blue Hole czy Skalnego Grzyba.

Island Sea to mała zatoka połączona z morzem za pomocą niewielkiego przesmyku między skałami. To stąd nurkowie wypływają do pobliskich nurkowisk. Miejsce to powstało kilka milionów lat temu na skutek zapadnięcia się dwóch jaskiń.

To była lista moich ulubionych miejsca na Gozo. Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do zobaczenia Gozo i znalezienia swoich ukochanych miejsc. Obiecuję, naprawdę warto!

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o kosztach podróży na Maltę zapraszam do wpisu:
Malta na “własną rękę”. Koszty podróży na Maltę.

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat

Piotr Szuman

Pan i Pani Van

Magdalena Szabat
Piotr Szuman